RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu: Bir gazeteci hiçbir zaman yalnız kalmamalı dava izlerken de, şikâyetçi olunan çevre karşında da…

Gazeteci Yaman Kaya‘ya silahlı saldırı davasını takip eden Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, sanık yakınlarıyla duruşma salonunda burun buruna olduklarını belirterek, dayanışmaya gelen kitle örgütlerine teşekkür mesajı yayımladı. Önderoğlu, “Bir gazeteci hiç bir zaman yalnız kalmamalı. Etrafında, camiası ve kamuoyu eksik olmamalı… Kalabalık olmalı.” mesajını verdi. 

Bursa’da Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya’ya silahlı saldırı gerçekleştirdiği suçlamasıyla yargılanan iki kişi, davanın ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Davayı takip eden RSF Türkiye Temsilcisi Önderoğlu sosyal medya hesabından gazetecilerin hiçbir zaman yalnız bırakılmaması gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“İki saat gecikmeyle başlamadan önce koridorda gazeteci Yaman Kaya’ya silahlı saldırı düzenlemekten sanık olan iki tutuklu kişinin yakınlarıyla burun burunayız. Hava gergin ve negatif… Çok dar bir duruşma salonuna 4 kişi alındık. Soruşturma pek genişletilmemiş. Yetmezmiş gibi saldırının kanıt ve delillerini bulma işini cinayetten kılpayı kurtulan gazeteciye yüklemişler gibi. Belirlenen tanıklar da bir bir daha önce verdikleri ifadeleri mahkemede yumuşatınca sanıklar tahliye edildi.

Diyeceğim; bir gazeteci hiç bir zaman yalnız kalmamalı. Etrafında, camiası ve kamuoyu eksik olmamalı… Kalabalık olmalı. Dava izlerken de, şikayetçi olunan çevre karşında da… Bu bakımdan #Bursa’daki demokratik kitle örgütlerini Kaya’yla dayanışma içerisinde görmek hoştu.”


Erol Önderoğlu’nun Instagram hesabından 

“RSF olarak Yaman Kaya’nın yanında olmaya devam edeceğiz”

Duruşmayı takip eden Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ANKA haber ajansına da şöyle konuştu:

“Bugün mahkeme, tutuklu iki sanığın tahliyesine karar vererek bizce gazeteci haklarını geride bırakan ve kamuoyunu bilgilendirmek için onca risk alan medya temsilcilerini kendi kaderine terk eden, saldırganlarıyla bir kez daha sokakta yüz yüze bırakan bir karar almıştır. Sınır Tanımayan Gazeteciler için gazeteciler toplumun gözü kulağıdır. Toplumun nasıl bir kırılganlıkla, nasıl tehlikelerle yüzleştiğinin habercileridir. Dolayısıyla halkın haber alma kanallarını zorlayan, bunun için kendi canlarını ortaya atan gazetecileri korumak da yargı mekanizmasının ve emniyet teşkilatının da asli görevidir. Ne yazık ki bugün Bursa Adliyesi’nden tekin bir hisle ayrılmıyoruz. Çünkü iki sanığın tahliyesiyle birlikte tahliye kararı verilir verilmez oldukça rahatsız edici bir hava ortaya çıktı. Biz RSF olarak Yaman Kaya’nın yanında olmaya devam edeceğiz. Ancak burada sadece emniyet ve yahut yargı koruması da değil, burada aynı zamanda bir meslektaş koruması da görmek istiyoruz. Bursa özelinde bunun belli ölçülerde gerçekleştirildiğini görmekten memnunum. Ancak ulusal düzeyde Yaman Kaya gibi gazetecilerin ne gibi bir fonksiyon yerine getirildiğinin daha iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz davayı takip etmeye devam edeceğiz. Ancak gazeteci saldırganlarının tahliye edilmesi hiçbir toplum için bir güvence olmadığı gibi bugün Bursa medyası için de güvence değil. Dolayısıyla umarım bugünkü çelişkili hal, soruşturmanın genişletilerek daha ciddi boyutlara eriştirilerek, eğer bu iki sanık suça ortak olmadıysa kimlerin Yaman Kaya’ya güpegündüz silahla saldırdığının ortaya çıkması için bu soruşturmanın çok daha ciddi boyutlara getirilmesini istiyoruz.”

Yaman Kaya’ya saldırı 

İnşaat rantları ve kent suçlarına dair yaptığı haberlerle tanınan Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya, 13 Kasım tarihinde iş yerinden çıktığı esnada aracıyla seyir halindeyken silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırının ardından yürütülen soruşturmada Kaya’ya pusu kurarak saldıran ve daha önce de sabıka kayıtları bulunan Z.B. ve S.M. polis tarafından yakalanmış, savcılık tarafından tutuklanmaları istemiyle sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından ‘ev hapsi’ şartıyla serbest bırakılmıştı. Kaya’nın avukatının itirazı sonrası iki şüpheli ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan Bursa Nöbetçi 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

Saldırı sonrası açılan davanın ilk duruşması bugün Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davayı Sınır Tanımayan Gazeteciler, akademik odalar, çevre örgütleri ve çok sayıda basın mensubu takip etti. Dava salonunda Yaman Kaya ve avukatı ile her iki sanık ve avukatları yer aldı. Sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x